TDK Corporation FK18X7R2A222K
FK18X7R2A222K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R2A222K
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R2A222K.pdf
Availability of FK18X7R2A222K
QUANTITY
FK18X7R2A222K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R2A222K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R2A222K
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R2A222K
Related LinksFK18X7, FK18X7R2A222K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R2A222K Details Description
Related parts for FK18X7R2A222K
MARKER LABELS UNPRINT 5-SECTION datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT 8-LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 2M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 960W datasheet.pdf
SWITCH OCTAL ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.49" WHT/BLUE datasheet.pdf