TDK Corporation SPM4012T-2R2M
SPM4012T-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
SPM4012T-2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.9A 95 MOHM SMD
Datasheet Download
SPM4012T-2R2M.pdf
Availability of SPM4012T-2R2M
QUANTITY
SPM4012T-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM4012T-2R2M
Internal Part NumberEIS-SPM4012T-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.9A
Current - Saturation3.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)95 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM4012T-2R2M
Related LinksSPM401, SPM4012T-2R2M Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM4012T-2R2M Details Description
Related parts for SPM4012T-2R2M
IGBT 600V 85A 350W SUPER247 datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN HEADER SMD TIN 30POS datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE datasheet.pdf
03 MALE CRIMP L/BORE UNLATCHED datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf