TDK-Lambda Americas, Inc. HWS15A-15/A
HWS15A-15/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS15A-15/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Datasheet Download
HWS15A-15/A.pdf
Availability of HWS15A-15/A
QUANTITY
HWS15A-15/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS15A-15/A
Internal Part NumberEIS-HWS15A-15/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.15" L x 1.24" W x 3.23" H (80.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS15A-15/A
Related LinksHWS15, HWS15A-15/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS15A-15/A Details Description
Related parts for HWS15A-15/A
SCR DBL LOSCR 600V 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION FOR ALL CONTACTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf