TDK Corporation FK18X7R2A222K
FK18X7R2A222K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R2A222K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R2A222K.pdf
Availability of FK18X7R2A222K
QUANTITY
FK18X7R2A222K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R2A222K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R2A222K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R2A222K
Related LinksFK18X7, FK18X7R2A222K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R2A222K Details Description
Related parts for FK18X7R2A222K
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 7GB datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A TO-226 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf