TDK Corporation FK20X7R1E225K
FK20X7R1E225K picture photo
Mfg. Part Number
FK20X7R1E225K
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK20X7R1E225K.pdf
Availability of FK20X7R1E225K
QUANTITY
FK20X7R1E225K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK20X7R1E225K
Internal Part NumberEIS-FK20X7R1E225K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK20X7R1E225K
Related LinksFK20X7, FK20X7R1E225K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK20X7R1E225K Details Description
Related parts for FK20X7R1E225K
KEYPAD 16 KEY W/LEGEND SEALED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.7KV 300A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 35MA SNT4A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
48U RACK ENCL SERVER CABINET datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
2200UF 25V 18X18X16 MM 105C 7000 datasheet.pdf