TDK Corporation FK22X7R2A684K
FK22X7R2A684K picture photo
Mfg. Part Number
FK22X7R2A684K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK22X7R2A684K.pdf
Availability of FK22X7R2A684K
QUANTITY
FK22X7R2A684K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK22X7R2A684K
Internal Part NumberEIS-FK22X7R2A684K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK22X7R2A684K
Related LinksFK22X7, FK22X7R2A684K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK22X7R2A684K Details Description
Related parts for FK22X7R2A684K
IC REG LDO 4.8V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMD datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP SLIDE datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
FUSE 50A 2000V 1SW/230 AR datasheet.pdf