Ohmite TWW3JR20
TWW3JR20 picture photo
Mfg. Part Number
TWW3JR20
Brief Description
RES 0.2 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3JR20.pdf
Availability of TWW3JR20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWW3JR20 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3JR20
Internal Part NumberEIS-TWW3JR20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3JR20
Related LinksTWW3, TWW3JR20 Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3JR20 Details Description
Related parts for TWW3JR20
IC 16BIT TXRX 3-STATE 48-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO41 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN RCPT MATE SIDE 180POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 36POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf