TDK Corporation FK24C0G2E222J
FK24C0G2E222J picture photo
Mfg. Part Number
FK24C0G2E222J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 250V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK24C0G2E222J.pdf
Availability of FK24C0G2E222J
QUANTITY
FK24C0G2E222J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24C0G2E222J
Internal Part NumberEIS-FK24C0G2E222J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24C0G2E222J
Related LinksFK24C0, FK24C0G2E222J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24C0G2E222J Details Description
Related parts for FK24C0G2E222J
CONN HEADER 7POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
Connector Socket 87 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf