TDK Corporation FK24X5R0J226M
FK24X5R0J226M picture photo
Mfg. Part Number
FK24X5R0J226M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK24X5R0J226M.pdf
Availability of FK24X5R0J226M
QUANTITY
FK24X5R0J226M Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X5R0J226M
Internal Part NumberEIS-FK24X5R0J226M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X5R0J226M
Related LinksFK24X5, FK24X5R0J226M Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X5R0J226M Details Description
Related parts for FK24X5R0J226M
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT datasheet.pdf
LED GREEN 12V 16MM datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE HDR 14POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 98.304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf