TDK Corporation FK24X7R1E225K
FK24X7R1E225K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7R1E225K
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK24X7R1E225K.pdf
Availability of FK24X7R1E225K
QUANTITY
FK24X7R1E225K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7R1E225K
Internal Part NumberEIS-FK24X7R1E225K
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7R1E225K
Related LinksFK24X7, FK24X7R1E225K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7R1E225K Details Description
Related parts for FK24X7R1E225K
AC/DC CNVRTR 2X24V 5V 15V 350W datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA datasheet.pdf
CAP MICA 2700PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT GPP 4A 50V RS-4L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf