TDK Corporation FK24X7R2A102K
FK24X7R2A102K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7R2A102K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK24X7R2A102K.pdf
Availability of FK24X7R2A102K
QUANTITY
FK24X7R2A102K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7R2A102K
Internal Part NumberEIS-FK24X7R2A102K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7R2A102K
Related LinksFK24X7, FK24X7R2A102K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7R2A102K Details Description
Related parts for FK24X7R2A102K
CONN HEADER 100POS R/A SHORT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.4A 128 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 7POS VERT datasheet.pdf
GUIDE PIN 8MM THREAD LENGTH datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
NUT FOR 1861V SERIES - 7/16-28 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS SCREW datasheet.pdf