TDK Corporation FK24X7S2A474K
FK24X7S2A474K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7S2A474K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
FK24X7S2A474K.pdf
Availability of FK24X7S2A474K
QUANTITY
FK24X7S2A474K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7S2A474K
Internal Part NumberEIS-FK24X7S2A474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7S2A474K
Related LinksFK24X7, FK24X7S2A474K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7S2A474K Details Description
Related parts for FK24X7S2A474K
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/RED TINT datasheet.pdf
RES 520K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
REMOVAL PIN FOR TOOL 62202-2200 datasheet.pdf
HS DOCK FLOATING ASY 4.74CL datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf