TDK Corporation FK26X5R0J685K
FK26X5R0J685K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X5R0J685K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK26X5R0J685K.pdf
Availability of FK26X5R0J685K
QUANTITY
FK26X5R0J685K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X5R0J685K
Internal Part NumberEIS-FK26X5R0J685K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X5R0J685K
Related LinksFK26X5, FK26X5R0J685K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X5R0J685K Details Description
Related parts for FK26X5R0J685K
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 50V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 50POS-16POS SOCKET 0.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 130MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf