TDK Corporation FK26X7R1E475K
FK26X7R1E475K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X7R1E475K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK26X7R1E475K.pdf
Availability of FK26X7R1E475K
QUANTITY
FK26X7R1E475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X7R1E475K
Internal Part NumberEIS-FK26X7R1E475K
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X7R1E475K
Related LinksFK26X7, FK26X7R1E475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X7R1E475K Details Description
Related parts for FK26X7R1E475K
CONN TONGUE SPADE #6 10-12AWG datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 30MA SOT-23 datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 30GD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC 12-PLEX datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.32A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 100POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf