TDK Corporation FK26X7R1E475K
FK26X7R1E475K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X7R1E475K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK26X7R1E475K.pdf
Availability of FK26X7R1E475K
QUANTITY
FK26X7R1E475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X7R1E475K
Internal Part NumberEIS-FK26X7R1E475K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X7R1E475K
Related LinksFK26X7, FK26X7R1E475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X7R1E475K Details Description
Related parts for FK26X7R1E475K
CAP CER 47PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 20A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" YEL FLOAT datasheet.pdf