TDK Corporation FK28C0G1H050C
FK28C0G1H050C picture photo
Mfg. Part Number
FK28C0G1H050C
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK28C0G1H050C.pdf
Availability of FK28C0G1H050C
QUANTITY
FK28C0G1H050C Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28C0G1H050C
Internal Part NumberEIS-FK28C0G1H050C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28C0G1H050C
Related LinksFK28C0, FK28C0G1H050C Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28C0G1H050C Details Description
Related parts for FK28C0G1H050C
RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 108POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 17QFN datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT .100 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf