TDK Corporation FK28X5R1A334K
FK28X5R1A334K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R1A334K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R1A334K.pdf
Availability of FK28X5R1A334K
QUANTITY
FK28X5R1A334K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R1A334K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R1A334K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R1A334K
Related LinksFK28X5, FK28X5R1A334K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R1A334K Details Description
Related parts for FK28X5R1A334K
CONN HOUSING 8POS 1.25MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CHAN 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 90MA 12.5 OHM datasheet.pdf