TDK Corporation FK28X7R1C334K
FK28X7R1C334K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X7R1C334K
Brief Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK28X7R1C334K.pdf
Availability of FK28X7R1C334K
QUANTITY
FK28X7R1C334K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X7R1C334K
Internal Part NumberEIS-FK28X7R1C334K
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X7R1C334K
Related LinksFK28X7, FK28X7R1C334K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X7R1C334K Details Description
Related parts for FK28X7R1C334K
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER MUX 2:4 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 20AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LOCATOR A N /MFT datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf