AVX Corporation 18121C102MAT2A
18121C102MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121C102MAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1812
Datasheet Download
18121C102MAT2A.pdf
Availability of 18121C102MAT2A
QUANTITY
18121C102MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121C102MAT2A
Internal Part NumberEIS-18121C102MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121C102MAT2A
Related Links18121C1, 18121C102MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121C102MAT2A Details Description
Related parts for 18121C102MAT2A
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 51 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf