Integrated Device Technology (IDT) ADC1212D105HN/C1:5
ADC1212D105HN/C1:5 picture photo
Mfg. Part Number
ADC1212D105HN/C1:5
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 105MHZ SOT804-3
Datasheet Download
ADC1212D105HN/C1:5.pdf
Availability of ADC1212D105HN/C1:5
QUANTITY
ADC1212D105HN/C1:5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC1212D105HN/C1:5
Internal Part NumberEIS-ADC1212D105HN/C1:5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)105M
Number of Inputs2
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog2.85 V ~ 3.4 V
Voltage - Supply, Digital1.65 V ~ 3.6 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-HVQFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC1212D105HN/C1:5
Related LinksADC1212D1, ADC1212D105HN/C1:5 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
ADC1212D105HN/C1:5 Details Description
Related parts for ADC1212D105HN/C1:5
IDC CABLE - MKC34A/MC34G/MKC34A datasheet.pdf
CONN SHORTING JUMPER 8POS 2MM datasheet.pdf
CONN MINI-D 20POS VERT RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.021A SOT-23 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 12DB 50 OHM 0404 datasheet.pdf