AVX Corporation 1812WC471KAT3A\SB
1812WC471KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812WC471KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 470PF 2.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812WC471KAT3A\SB.pdf
Availability of 1812WC471KAT3A\SB
QUANTITY
1812WC471KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812WC471KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812WC471KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812WC471KAT3A\SB
Related Links1812WC47, 1812WC471KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812WC471KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1812WC471KAT3A\SB
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 130MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 160MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL ANGL PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
LCM LIGHT CONTROL MODULE 449 1-P datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf