TDK Corporation FK28X7R1H153K
FK28X7R1H153K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X7R1H153K
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK28X7R1H153K.pdf
Availability of FK28X7R1H153K
QUANTITY
FK28X7R1H153K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X7R1H153K
Internal Part NumberEIS-FK28X7R1H153K
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X7R1H153K
Related LinksFK28X7, FK28X7R1H153K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X7R1H153K Details Description
Related parts for FK28X7R1H153K
IC REG BUCK 1.875V 0.35A SOT23 datasheet.pdf
LED 5MM QUAD LOW CUR GREEN PCMNT datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS VERT DL SMD datasheet.pdf
IC CLK GEN 5LVDS 32-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf