TDK Corporation FK28X7R1H472K
FK28X7R1H472K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X7R1H472K
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK28X7R1H472K.pdf
Availability of FK28X7R1H472K
QUANTITY
FK28X7R1H472K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X7R1H472K
Internal Part NumberEIS-FK28X7R1H472K
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X7R1H472K
Related LinksFK28X7, FK28X7R1H472K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X7R1H472K Details Description
Related parts for FK28X7R1H472K
DIODE MODULE 30V 440A TO244AB datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 3.5A 74 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CUR SENSE .002 OHM 30A 5% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 50A TO-3P datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf