Pericom Semiconductor Corp. FK4000031
FK4000031 picture photo
Mfg. Part Number
FK4000031
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK4000031.pdf
Availability of FK4000031
QUANTITY
FK4000031 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK4000031
Internal Part NumberEIS-FK4000031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK4000031
Related LinksFK40, FK4000031 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK4000031 Details Description
Related parts for FK4000031
TVS DIODE 180VWM 302.93VC AXIAL datasheet.pdf
TOOL CRIMPER ASSY BACKSHELL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
EC 350XG datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 20NH K1 datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 60V 20A TO220AB datasheet.pdf