Pericom Semiconductor Corp. FK4000036
FK4000036 picture photo
Mfg. Part Number
FK4000036
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK4000036.pdf
Availability of FK4000036
QUANTITY
FK4000036 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK4000036
Internal Part NumberEIS-FK4000036
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK4000036
Related LinksFK40, FK4000036 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK4000036 Details Description
Related parts for FK4000036
IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 18.8MM datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf