Qualtek Electronics Corp. FKA1-17251NBLW31
FKA1-17251NBLW31 picture photo
Mfg. Part Number
FKA1-17251NBLW31
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FKA1-17251NBLW31.pdf
Availability of FKA1-17251NBLW31
QUANTITY
FKA1-17251NBLW31 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKA1-17251NBLW31
Internal Part NumberEIS-FKA1-17251NBLW31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFKA1-17251
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width50.8mm
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKA1-17251NBLW31
Related LinksFKA1-172, FKA1-17251NBLW31 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FKA1-17251NBLW31 Details Description
Related parts for FKA1-17251NBLW31
RES SMD 237K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.05V 24V -12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 50POS datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf