Qualtek Electronics Corp. FKA2-17689NBHT3F
FKA2-17689NBHT3F picture photo
Mfg. Part Number
FKA2-17689NBHT3F
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 176X89MM 115VAC TERM
Datasheet Download
FKA2-17689NBHT3F.pdf
Availability of FKA2-17689NBHT3F
QUANTITY
FKA2-17689NBHT3F Order Process
Ship out your order
Specifications of FKA2-17689NBHT3F
Internal Part NumberEIS-FKA2-17689NBHT3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFKA2-17689
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 176mm L x 176mm H
Width89mm
Air Flow380.0 CFM (10.76m³/min)
Static Pressure0.810 in H2O (201.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise70 dB(A)
Power (Watts)52W
RPM3200 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.480A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKA2-17689NBHT3F
Related LinksFKA2-176, FKA2-17689NBHT3F Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FKA2-17689NBHT3F Details Description
Related parts for FKA2-17689NBHT3F
CONN RECEPT PIN .084-.102" .138" datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 400MW ALF2 datasheet.pdf
INCLINE SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MKDS 5 HV/ 2-9 52-Z SZS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf