Vishay/Dale RN65C4751BBSL
RN65C4751BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4751BBSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4751BBSL.pdf
Availability of RN65C4751BBSL
QUANTITY
RN65C4751BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4751BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4751BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)