Sanken FKI10198
FKI10198 picture photo
Mfg. Part Number
FKI10198
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 31A TO-220F
Datasheet Download
FKI10198.pdf
Availability of FKI10198
QUANTITY
FKI10198 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKI10198
Internal Part NumberEIS-FKI10198
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C31A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs17.8 mOhm @ 23.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs55.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3990pF @ 25V
Power - Max40W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKI10198
Related LinksFKI1, FKI10198 Datasheet, Sanken Distributor
FKI10198 Details Description
Related parts for FKI10198
RES ARRAY 2 RES 150K OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 51C S 72" YEL JACKS datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5300K 80CRI 1411 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf