Vishay/BCcomponents VY2101K29Y5SS6TV5
VY2101K29Y5SS6TV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2101K29Y5SS6TV5
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2101K29Y5SS6TV5.pdf
Availability of VY2101K29Y5SS6TV5
QUANTITY
VY2101K29Y5SS6TV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2101K29Y5SS6TV5
Internal Part NumberEIS-VY2101K29Y5SS6TV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2101K29Y5SS6TV5
Related LinksVY2101K2, VY2101K29Y5SS6TV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2101K29Y5SS6TV5 Details Description
Related parts for VY2101K29Y5SS6TV5
CONN HDR 16POS STR DUAL .163 TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047Y/X 4" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M5 WOBBLE STICK 1M datasheet.pdf
KIT CONNECTION FOR BL2500 SERIES datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
D SUB KNURL. SCREW M3 F. HOOD SE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf