Yageo FKN-25FR-52-5R6
FKN-25FR-52-5R6 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-25FR-52-5R6
Brief Description
RES 5.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-25FR-52-5R6.pdf
Availability of FKN-25FR-52-5R6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN-25FR-52-5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-25FR-52-5R6
Internal Part NumberEIS-FKN-25FR-52-5R6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-25FR-52-5R6
Related LinksFKN-25F, FKN-25FR-52-5R6 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-25FR-52-5R6 Details Description
Related parts for FKN-25FR-52-5R6
KIT DEV KEYFOB 434MHZ FOR SI4010 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RAISED FLOOR AIR SEALING GROMMET datasheet.pdf
IC MMIC 24GHZ TWIN IQ RX 32QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf