Vicor Corporation V110A36E300BN2
V110A36E300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36E300BN2.pdf
Availability of V110A36E300BN2
QUANTITY
V110A36E300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E300BN2
Internal Part NumberEIS-V110A36E300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E300BN2
Related LinksV110A36, V110A36E300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E300BN2 Details Description
Related parts for V110A36E300BN2
RAM READ/WRITE NV LO LEAK 4MEG datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
FAN AXIAL 24VDC 92X25MM IP68 datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 10レF 6.3V datasheet.pdf