Nichicon UHN1C102MPD
UHN1C102MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHN1C102MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHN1C102MPD.pdf
Availability of UHN1C102MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHN1C102MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHN1C102MPD
Internal Part NumberEIS-UHN1C102MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUH(M,N,Z,A) Series 01/May/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHN
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHN1C102MPD
Related LinksUHN1C, UHN1C102MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHN1C102MPD Details Description
Related parts for UHN1C102MPD
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
INITIATOR datasheet.pdf
CONN ADAPT NPT1/2 TO PG13.5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 250MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf