Yageo FKN-50FR-52-10R
FKN-50FR-52-10R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50FR-52-10R
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50FR-52-10R.pdf
Availability of FKN-50FR-52-10R
QUANTITY
FKN-50FR-52-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50FR-52-10R
Internal Part NumberEIS-FKN-50FR-52-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50FR-52-10R
Related LinksFKN-50F, FKN-50FR-52-10R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50FR-52-10R Details Description
Related parts for FKN-50FR-52-10R
VARISTOR 640V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR 60A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf