Yageo FKN-50JR-52-33R
FKN-50JR-52-33R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-33R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-33R.pdf
Availability of FKN-50JR-52-33R
QUANTITY
FKN-50JR-52-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-33R
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-33R
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-33R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-33R Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-33R
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
PHOTODIODE SILICON LG AREA SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SOCKET 12 CONTACTS SINGLE ROW datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SINGLE M30 LONG PW 2M PNP NC datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf