Yageo FKN-50JR-52-47R
FKN-50JR-52-47R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-47R
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-47R.pdf
Availability of FKN-50JR-52-47R
QUANTITY
FKN-50JR-52-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-47R
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-47R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-47R
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-47R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-47R Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-47R
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2P 6POS NONSHORT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf