Yageo FKN100JR-73-0R22
FKN100JR-73-0R22 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-0R22
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.22 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-0R22.pdf
Availability of FKN100JR-73-0R22
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN100JR-73-0R22 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-0R22
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-0R22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-0R22
Related LinksFKN100JR, FKN100JR-73-0R22 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-0R22 Details Description
Related parts for FKN100JR-73-0R22
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf