Yageo FKN100JR-73-47R
FKN100JR-73-47R picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-47R
Brief Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-47R.pdf
Availability of FKN100JR-73-47R
QUANTITY
FKN100JR-73-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-47R
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-47R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-47R
Related LinksFKN100J, FKN100JR-73-47R Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-47R Details Description
Related parts for FKN100JR-73-47R
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SC70-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
12 AWG SOLID BC SGPVC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf