Yageo FKN100JR-73-7R5
FKN100JR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-7R5.pdf
Availability of FKN100JR-73-7R5
QUANTITY
FKN100JR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-7R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-7R5
Related LinksFKN100J, FKN100JR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-7R5 Details Description
Related parts for FKN100JR-73-7R5
RES SMD 22.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 300PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
600A AC TRMS NAVIGATOR CLAMP datasheet.pdf