Sullins Connector Solutions EBC20DRTS-S734
EBC20DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DRTS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC20DRTS-S734.pdf
Availability of EBC20DRTS-S734
QUANTITY
EBC20DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-EBC20DRTS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DRTS-S734
Related LinksEBC20DR, EBC20DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DRTS-S734 Details Description
Related parts for EBC20DRTS-S734
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW ML4-N1 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MOSFET N CH 80V 60A SOP ADV datasheet.pdf
LED BASED RED MDGT FLANGE 14V datasheet.pdf
AHC HIGH PIN COUNT TSSOP-16 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf