Yageo FKN200JR-73-51R
FKN200JR-73-51R picture photo
Mfg. Part Number
FKN200JR-73-51R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN200JR-73-51R.pdf
Availability of FKN200JR-73-51R
QUANTITY
FKN200JR-73-51R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN200JR-73-51R
Internal Part NumberEIS-FKN200JR-73-51R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN200JR-73-51R
Related LinksFKN200J, FKN200JR-73-51R Datasheet, Yageo Distributor
FKN200JR-73-51R Details Description
Related parts for FKN200JR-73-51R
CONN RECT TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 16PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 2.11A datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FUSE BUSS SEMI CONDUCTOR datasheet.pdf
FUSE 50A 1000V DIN 00 AR datasheet.pdf