Yageo FKN2WSJR-73-15R
FKN2WSJR-73-15R picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJR-73-15R
Brief Description
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJR-73-15R.pdf
Availability of FKN2WSJR-73-15R
QUANTITY
FKN2WSJR-73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJR-73-15R
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJR-73-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJR-73-15R
Related LinksFKN2WSJ, FKN2WSJR-73-15R Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJR-73-15R Details Description
Related parts for FKN2WSJR-73-15R
IC SWITCH BIPO DUAL OUT 8SOIC datasheet.pdf
BUSBAR 3 PHASE 12 POLE 25X214MM datasheet.pdf
RES 62.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTORS-STANDARD GLASS PROBE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 205MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf