Yageo FKN2WSJR-73-7R5
FKN2WSJR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJR-73-7R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJR-73-7R5.pdf
Availability of FKN2WSJR-73-7R5
QUANTITY
FKN2WSJR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJR-73-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJR-73-7R5
Related LinksFKN2WSJ, FKN2WSJR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJR-73-7R5 Details Description
Related parts for FKN2WSJR-73-7R5
SCR DBL HISCR 1400V 230A MAGNPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
AMPLIFIER LIQUID LEAKAGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TIMER POWER-OFF DELAY 8PIN datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
4+ 4 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 75 OHM 12W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
5 V, Serial-Input Voltage-Output, 16-Bit DACs IC datasheet.pdf