Yageo FKN2WSJT-73-100R
FKN2WSJT-73-100R picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJT-73-100R
Brief Description
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJT-73-100R.pdf
Availability of FKN2WSJT-73-100R
QUANTITY
FKN2WSJT-73-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJT-73-100R
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJT-73-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesFKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJT-73-100R
Related LinksFKN2WSJT, FKN2WSJT-73-100R Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJT-73-100R Details Description
Related parts for FKN2WSJT-73-100R
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN 4POS 6.2MM TOP ENTRY datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .76AULF 40CKT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf