Yageo FKN300JR-73-0R18
FKN300JR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-0R18
Brief Description
RES 0.18 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-0R18.pdf
Availability of FKN300JR-73-0R18
QUANTITY
FKN300JR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-0R18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-0R18
Related LinksFKN300JR, FKN300JR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-0R18 Details Description
Related parts for FKN300JR-73-0R18
RES SMD 10.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 39 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT 4POS 3.2X2.5 SOCKET DSC8002 datasheet.pdf
CONN 50POS GUIDE PLATE datasheet.pdf