Yageo FKN300JR-73-0R27
FKN300JR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-0R27
Brief Description
RES 0.27 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-0R27.pdf
Availability of FKN300JR-73-0R27
QUANTITY
FKN300JR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-0R27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-0R27
Related LinksFKN300JR, FKN300JR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-0R27 Details Description
Related parts for FKN300JR-73-0R27
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 5.08MM REFL C-MT datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048FR-2,9C1-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf