Omron Automation & Safety MK2P-I-AC12
MK2P-I-AC12 picture photo
Mfg. Part Number
MK2P-I-AC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
MK2P-I-AC12.pdf
Availability of MK2P-I-AC12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2P-I-AC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2P-I-AC12
Internal Part NumberEIS-MK2P-I-AC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current180mA
Coil Voltage12VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance16.3 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2P-I-AC12
Related LinksMK2P-, MK2P-I-AC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2P-I-AC12 Details Description
Related parts for MK2P-I-AC12
RES SMD 2.26KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONVERTER RMS-DC PREC 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 1.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
KIT LIGHT, MOUSE, AND USB HUB datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 300 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 150MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf