Yageo FKN300JR-73-1R5
FKN300JR-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-1R5
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-1R5.pdf
Availability of FKN300JR-73-1R5
QUANTITY
FKN300JR-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-1R5
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-1R5
Related LinksFKN300J, FKN300JR-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-1R5 Details Description
Related parts for FKN300JR-73-1R5
IC MCU 4K FLASH 50MHZ 48TQFP datasheet.pdf
CABLE BNC M W/INS SLEEVES BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOD ASSY FEEDBACK SIZE 16 BLACK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 51M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf