Yageo FKN300JR-73-75R
FKN300JR-73-75R picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-75R
Brief Description
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-75R.pdf
Availability of FKN300JR-73-75R
QUANTITY
FKN300JR-73-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-75R
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-75R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-75R
Related LinksFKN300J, FKN300JR-73-75R Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-75R Details Description
Related parts for FKN300JR-73-75R
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK MOM LATCH 1NC 1NO datasheet.pdf
SET USB LEVEL SHIFT STICK BASIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-4.9V 29W datasheet.pdf