Yageo FKN3WSFR-73-0R18
FKN3WSFR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSFR-73-0R18
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.18 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSFR-73-0R18.pdf
Availability of FKN3WSFR-73-0R18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN3WSFR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSFR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-FKN3WSFR-73-0R18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSFR-73-0R18
Related LinksFKN3WSFR, FKN3WSFR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSFR-73-0R18 Details Description
Related parts for FKN3WSFR-73-0R18
TOOL CERTI-CRIMP 27-32AWG datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 3V datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 121VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DISPLAY 574NM GRN 2DIG 0.56" SMD datasheet.pdf
19 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf